Cesta po Holandsku

Podívat se do Holandska, konkrétně do městečka Enkhuizen, jsem toužil již dlouho. Zajímala mě ta obrovská placka a jejich stavby z malých cihliček. Mimo to jsem chtěl jet autem po náspu a mít vodu z jedné i druhé strany. Taková cesta zrovna vede do městečka Enkhuizen.

Doma jsem měsíc dopředu plánoval cestu a hledal kešky, které by šly odlovit. Cesta byla naplánovaná přes německé dálnice a trvala 10 hodin, takže s přestávkou se to dá ujet za jeden den. V plánu bylo podívat se do Enkhuizenu, Alkmaaru, Amsterdamu, Den Haagu konkrétně do Scheveningenu a dále přes Rotterdam do Goudy. Rozplánoval jsem to na 5-6 dní i s malou rezervou. Čas odjezdu jsme naplánovali na pondělí půl pátou ráno.

Celý výlet začal hned nešťastně a to tím že mi tablet upadl na zem a rozbil se mu display. Naštěstí na něm byl jen pavouk a půlka reagovala na dotek. Tablet byl pro nás důležitý, sloužil nám po celou dobu jako navigace. Vyjeli jsme směr německá dálnice A3. Ráno nebylo nikde ani živáčka a tak byla cesta volná. Na německé dálnici jsme nasadili tempo a jeli směr Holandsko. Cesta se nám malinko komplikovala u velkých měst, kde lidé zrovna jeli do práce. V průběhu cesty jsme odlovili keše na parkovištích, já to zároveň využil k protažení. Někdy kolem půl páté jsme přejeli hranice Holandska. Opravdu je to placka. Rychlost na dálnicích je udávaná 130km/h, ale ve skutečnosti je značkami snížena na 120/110km/h. Provoz je ovšem plynulý a tak cesta příjemně utíká.
 Když najíždíme na násep, který rozděluje jezera IJsselmeer a Markermeer, jsem nadšen konečně to vidím. Asi v polovině zastavujeme na odpočívadle,kde odlovíme keš a pokračujeme do městečka Enkhuizen. Je zajímavé, že jednou jedete po mostě vy a jednou zase lodě. Městečko je historické a je nádherné. Lidé jsou tu nesmírně trpěliví a ochotní, pán dokonce změnil trasu své chůze, aby nás nasměroval k hotelu. Hotel byl přímo v historickém centru a nebyl zrovna levný cca 120 euro za 2 lůžkový pokoj na jednu noc se snídaní. Večerní procházka  nás okouzlila. Opravdu tu mají všechno z těch malých cihliček. Ráno bylo ještě krásnější, chvilka deště pak duha a zase sluníčko. Baráky se naklánějí na všechny strany a lidé se na vás usmívají. Vodní kanály jsou´tu všude a troufl bych si říct, že tu má každý člun. Kousek od městečka je nádherný maják a tak jsme si ho jeli prohlédnout, chvilku poseděli a nechali si vyfoukat hlavu zdejším větrem.

 Další zastávka nás čeká ve městečku Alkmaar, ale cestou jsme zahlédli větrný mlýn v městečku Medemblik a tak jsme zde na chvilku zastavili. A měli jsme štěstí právě odtud odjížděl historický vlak. V Alkmaaru parkujeme na záchytném parkovišti za 2 euro na den. Historická část je obsypaná
obchůdky  a občerstvením. Na náměstí se prý konají tradiční sýrové trhy, ale bohužel my tu jsme už po sezóně. Proto jsme o tento zážitek ochuzeni.  K večeru si vyrážíme najít spaní. Pro tuto noc jsme se rozhodli spát v autě a ušetřit tak peníze. Poblíž moře jsme našli velké parkoviště, které bylo daleko od lidí. V létě je asi využíváno hojně, ale teď tu nebyla ani noha. Celou noc byla silná bouřka a ráno byl krásně čistý vzduch. Ještě za tmy jsme vstali a šli se podívat na moře. Z pláže byla vidět Anglie, tedy jen světýlka. Další naší celodenní zastávkou byl Amsterdam.

V Amsterdamu parkujeme pod olympijským stadiónem, kde je odstavné parkoviště P+P a parkovací

lístek slouží i jako jízdenka na MHD na cestu do centra a zpět. I když máme průvodce tak jsme tak trochu ztraceni a proto jsme se rozhodli prohlédnout si Amsterdam lodí. Na okružní jízdu nás veze kapitán Luj a česky umí akorát slovo pivo. Ale veškeré informace o památkách pouští z nahrávek a ty jsou i v češtině. Je zajímavé vidět Amsterdam z kanálů. Za krátkou chvilku toho hodně stihnete. Jen to počasí se pořád mění,

chvilku slunce, chvilku déšť. Po projížďce lodí se jdeme podívat na květinový trh, kde seženete sazenice snad všech kytek a hlavně tulipánů a to za pakatel. Po zbytek času se procházíme uličkami a nakukujeme do krámku se sýrem, kde pokaždé ochutnáme. V jedné z uliček nacházíme obchůdek s ručně sekanými bombóny i s ukázkou výroby. Samozřejmě i ochutnávka byla. K večeru jedeme do vedlejších městeček kvůli levnému ubytování.

 Další den je v plánu Scheveningen a Rotterdam. Nejprve jsme
zamířili do Scheveningenu, konkrétně na pláž. Je sice už zima, ale kouknout jsme se tam museli. Hlavně tu bylo parkování zadarmo. Shodou náhod jsme zde potkali i jiné Čechy. Po procházce na pláži jsme si zašli do městečka, které jsme si prohlédli, dali kávu a vyrazili směr Rotterdam.

  Zde jsem si vyhlédl také parkoviště P+P u letiště. Po zaparkování jdeme k hlídači pro lístek a ten nám sdělil milou zprávu, že parkovné je zdarma. Sice dobrá zpráva pro peněženku, ale kde seženeme lístek na MHD. Bohužel zde se na nástupiště tramvaje bez lístků nedostanete a nikde se nedá koupit. A tak musíme pokračovat na jiné parkoviště P+R blíže centru.

Zde už lístek nebyl problém sehnat. Klasický automat a navíc zde byl člověk s informacema pro turisty. V centru jsme byli úplně ztraceni a tak v infocentru kupujeme mapu a paní nám zakroužkovala důležité místa, které je třeba v Rotterdamu navštívit.
 Nejprve jsme vyrazili snad do největší prodejny na hadry, která se rozkládala ve 3 patrech a měla vlastní mekáč. Ale to nebylo to co by jsme chtěli vidět. A tak pokračuje dle mapky skouknout Monsieur Jacques, Grote – of St. Laurenskerk, Kijk-kubus, Hafenmuseum, Rotterdam museum, ale jen z venku. Bohužel Rotterdam je moc velký a je zde plno zajímavosti pro jeden den. Jelikož se blíží večer musíme najít ubytování, ale zde je to moc drahé a tak jej budeme hledat poblíž našeho dalšího cíle. A tím je Gouda.

 Goudu jsme nemohli vynechat. Přespali jsme v parádním hotelu, kde jsme dostali ráno snídani

formou rautu. A po snídani hurá do města. Cestou do centra v ulicích  všude koláče sýra Gouda. Dokonce ho tu mají i místo stolů. Náměstíčko je nádherné s radnici uprostřed. A je zde opravdu krásný kostel, kde jsme viděli i svatbu. O uličku dál byla škola, kde hlavní vchod je až za mostem. A všude kolem plno kol. To je  na Holandsku  krásné, že zde máji tolik možnosti pohybu. Ještě malá zastávka u zdejšího větrného mlýna a je čas se rozloučit.

 Na mapě jsme našli ještě jedno městečko, které nás zaujalo a tak jsme vyrazili. Schválně jsme jeli mimo hlavní silnice a kochali se zdejší krásou je podivuhodné kolik vodních kanálů tu mají. Z obou stran cesty je vodní kanál a my zde musíme potkat kamión. Mám pocit, že když jsme se míjeli, měl jsem půl auta nad vodou. Bylo dobře, že jsme se zastavili v  městečku z mapy ,,Woerden,,  byly zde trhy a krásná atmosféra. Dali jsme tu oběd a vyrazili k domovu. Cesta po dálnici přes Německo byla v pohodě, ale závěr v Čechách už byl únavný.

Shodli jsme se, že sem musíme znova. Je zde plno městeček, které bychom chtěli ještě vidět. A hlavně potřebujeme udělat zásoby sýra, ten byl úplně super. Jen nevíme jestli jet autem nebo vlakem anebo letadlo. No třeba to vyjde letos.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s